Zwalczanie gryzoni
Szczur wędrowny - Rattus norwegicus
Szczur wędrowny - Rattus norwegicus
Gryzoń ważący 150-550g. Długość ciała do 30 cm, ogona ok. 20 cm. Ubarwienie grzbietu szczura wędrownego jest najczęściej brunatnoszare, brzucha białe z odcieniem szarym lub żółtym. Ogon pokryty jest łuskami i rzadkimi włosami. Szczur wędrowny żyje w osiedlach ludzkich. Zamieszkuje piwnice, kanały, magazyny, itp.. Preferuje on wilgotne i chłodne pomieszczenia. Szczur wędrowny bardzo dobrze pływa i jest bardzo ruchliwy - w ciągu doby może pokonać odległość 600m.
Szczur śniady - Rattus rattus
Szczur śniady - Rattus rattus
Gryzoń ważący 150 - 300g. Długość ciała do 25 cm, ogona 13-25 cm. Sierść na grzbiecie szczura śniadego jest brunatnoczarna lub brunatnoszara. Jego ogon pokryty jest łuskami i rzadkim owłosieniem. Od szczura wędrownego różni sié większymi uszami i dłuższym ogonem. Szczury śniade żyją w koloniach, zamieszkują głównie osiedla ludzkie, preferują suche części budynków. Szczury śniade są wszystkożerne odżywiają się m.in.: mięsem, nasionami, jajkami, owocami, mogą także atakować kurczęta, indyki, itp.
Mysz domowa - Mus musculus
Mysz domowa - Mus musculus
Drobny gryzoń o wadze od 6 do 25g. Wierzch ciała myszy domowej jest żółtawoszary lub brunatnawoszary, podbrzusze białawe lub szarożółte. Mysz domowa żyje w osiedlach ludzkich, w których znajduje pokarm i odpowiednią temperaturę. Wiosną większość myszy porzuca zabudowania i przenosi się do ogrodów lub na pola uprawne. Mysz domowa jest gryzoniem wszystkożernym może odżywiać się wyłącznie pokarmem roślinnym lub wyłącznie pokarmem zwierzęcym. Żarłoczność myszy jest olbrzymia.
Mysz polna - Apodemus agrariusz
Mysz polna - Apodemus agrariusz
Futro myszy polnej na grzbiecie jest żółtawobrunatne, a na brzuchu białawe, z wyraźną granicą ubarwienia. Ogon ma krótki stanowiący 3/4 długości ciała. Mysz polna zamieszkuje w wykopanych przez siebie norach na obrzeżach lasów, łąk, na polach uprawnych, w ogrodach, sadach, w wilgotnych zaroślach. Jesienią kryje się w zabudowaniach, stogach i stodołach. Mysz polna żywi się nasionami, owadami i ich larwami. Wyrządza szkody w uprawach zbóż. Mysz polna rodzi do 9 młodych w jednym miocie.