Zwalczanie gryzoni w lokalach gastronomicznych
Problem występowania gryzoni w lokalach gastronomicznych jest powszechny. Borykają się z nim zarówno bardzo eleganckie restauracje w centrach miast, jak i małe, przydrożne bary.
Ciepły, pachnący jedzeniem lokal jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla wielu szkodników. Znajdują one tam wszystko, czego potrzebują do życia i rozwoju: odpowiednia temperatura, liczne kryjówki i praktycznie nieograniczony dostęp do pożywienia.
Zwalczanie gryzoni
Biorąc pod uwagę dużą szkodliwość gryzoni, przy jednoczesnym powszechnym ich występowaniu, nie dziwi fakt, że właściciele restauracji zobligowani są do walki z nimi. Po pierwsze, obowiązek taki wynika z aktualnych przepisów prawnych. Po drugie, ochrona obiektu przed gryzoniami leży w dobrze pojętym interesie restauratora. Najskuteczniejszą i najbardziej popularną metodą ochrony lokalu gastronomicznego przed szkodnikami jest stała współpraca z profesjonalną firmą, świadczącą usługi pest control. Prace wykonywane przez serwisantów firmy deratyzacyjnej powinny skupić się na dwóch obszarach:
⦁ Zabezpieczenie budynków przed przedostawaniem się szkodników do wewnątrz restauracji.
Bardzo ważnym elementem ochrony obiektu przed szkodnikami jest stały, systematyczny monitoring terenów zewnętrznych wokół restauracji. Należy przeprowadzać regularne inspekcje w celu zlokalizowania ewentualnych gniazd gryzoni, kontrolować miejsca stanowiące zagrożenia (np. kontenery z odpadkami) oraz sprawdzać stan techniczny budynków pod kątem tzw. „szczelności”.
⦁ Zwalczanie gryzoni, które przedostały się do wewnątrz restauracji.
Zaplecze gastronomiczne (kuchnia, magazyny, pomieszczenia socjalne) musi być regularnie kontrolowane pod kątem obecności szkodników. Wyszkoleni w tym kierunku serwisanci sprawdzają stacje monitorowania obecności szkodników oraz przeprowadzają drobiazgowe inspekcje w celu zlokalizowania ewentualnych śladów bytowania gryzoni.
W sytuacji, gdy stwierdzona zostanie obecność szkodników wewnątrz lokalu, wykonywane są odpowiednie zabiegi interwencyjne, których rodzaj i sposób wykonania opisane są szczegółowo w programie zwalczania szkodników, opracowanym przez firmę pest control dla konkretnej restauracji.
Najpopularniejsze gatunki gryzoni „goszczące” w lokalach gastronomicznych:
Mysz domowa to mały ssak z rodziny myszowatych. Ma do 12 cm długości (bez ogona); Jest koloru szarego. Postać dojrzałą osiąga już w 2 – 3 miesiącu życia. W sprzyjających warunkach rozmnaża się przez cały rok. Liczba miotów wynosi nawet do 10 rocznie. W każdym miocie jest zwykle do 9 młodych. Mysz domowa jest wszystkożerna. Żywi się zapasami zgromadzonymi przez człowieka.
Mysz polna to niewielki gryzoń z rodziny myszowatych, o długości ciała do 12,5 cm (bez ogona). Jej futro jest w kolorze rdzawo-brązowym lub żółto-brązowym, z charakterystyczną czarną pręgą wzdłuż tułowia, ciągnącą się od głowy do ogona. Mysz polna osiąga dojrzałość płciową już w 8 tygodniu życia. W ciągu roku samica wydaje na świat kilka miotów, a w każdym z nich jest do 9 młodych. Żywi się nasionami, ziarnami, owocami, a także padliną.
Szczur wędrowny to gryzoń z rodziny myszowatych. Ma do 30 cm długości (bez ogona), waży do 500 g. Jego futro na grzbiecie jest brązowe. Rozmnaża się przez cały rok. Samica może urodzić w ciągu roku nawet 60 młodych. Szczury wędrowne żyją zwykle w dużych stadach, liczących ok. 200 osobników. Są wszystkożerne.
Szczur śniady jest gryzoniem z rodziny myszowatych. Długość jego ciała osiąga do 23 cm (bez ogona), waży do 300 g. Futro na grzbiecie może mieć w kolorach od szarego do czarnego. Rozmnaża się przez cały rok. W ciągu roku samica rodzi 6 razy, a w każdym miocie jest po kilkanaście młodych. Szczur śniady przebywa w pobliżu ludzkich siedzib. Zasiedla magazyny, hale, zabudowania gospodarcze, poddasza. Potrafi bez trudu wspiąć się na wyższe kondygnacje budynków. Jest wszystkożerny i mało wybredny pod względem odżywiania.
Każdy z opisanych powyżej szkodników chętnie zadomowiłby się w restauracyjnej kuchni.
Szkodliwość gryzoni
Zarówno myszy, jak i szczury uznawane są za bardzo poważne szkodniki:
- przenoszą wiele chorób groźnych dla ludzi, takich jak np.: dżuma, dur brzuszny, włośnica, tularemia, itp.;
- wyjadają i zanieczyszczają odchodami zapasy jedzenia;
- uszkadzają instalacje i budynki.
Nie do przecenienia są także straty wizerunkowe spowodowane przez gryzonie. Informacja o obecności myszy, czy szczurów w restauracji, w bardzo szybkim tempie dociera do klientów i skutecznie zniechęca do kolejnych wizyt w takim lokalu. Wpływa to oczywiście negatywnie na wyniki finansowe restauratora…
Obecność gryzoni w lokalu gastronomicznym stanowi duży problem dla restauratorów. Aby go rozwiązać warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy deratyzacyjnej, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.